ASUS ROG GTX 950M 2 GB
Graphics Card ASUS ROG GTX 950M 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG GTX 950M 2 GB
Nvidia GeForce 900M
•
GM107
•
13.03.2015
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #11393
Performance
Synthetic Score
1,821
PassMark
2,572
Efficiency
entry
ASUS ROG GTX 950M 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Maxwell architecture, released on 13.03.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 993 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1124 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 13.03.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
| GPU Variant | N16P-GT |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Boost Clock | 1124 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | E2703 SKU 16, E2704 SKU 10, P2010 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44.96 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 438.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 44.96 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 572 |
| PassMark (G2D Mark) | 216 |
| TPU Index Score | 4.16% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.