ASUS R9 390X DirectCU II
Graphics Card ASUS R9 390X DirectCU II — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R9 390X DirectCU II
Amd R9 300
•
Grenada
•
18.06.2015
•
8 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
275W
🏆 Top #7097
Performance
Synthetic Score
10,036
PassMark
9,264
Efficiency
mid-high
The ASUS R9 390X DirectCU II graphics adapter is based on the advanced GCN 2.0 architecture. AMD announced this model on 18.06.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.2 billion transistorsistors transistors on a 438 mm² die. For graphics processing, 2816 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 512 bit bits, and the peak data exchange rate is 384.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1050 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 275 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 300 |
| GPU Variant | Grenada XT (215-0880004) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Grenada |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 704 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 287 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 275 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02, C679-37 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 67.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 184.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.91 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 739.2 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 264 |
| PassMark (G2D Mark) | 819 |
| TPU Index Score | 10.57% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.