ASUS R9 280X DirectCU II
Graphics Card ASUS R9 280X DirectCU II — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R9 280X DirectCU II
Amd R9 200
•
Tahiti
•
08.10.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #8827
Performance
Synthetic Score
6,192
PassMark
6,083
Efficiency
mid
The ASUS R9 280X DirectCU II graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 08.10.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 352 mm² die contains approximately 4.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 850 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1000 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Tahiti XTL (215-0821065) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 284 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | C386 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 128 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 083 |
| PassMark (G2D Mark) | 672 |
| TPU Index Score | 7.23% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.