ASUS R9 280 DirectCU II TOP
Graphics Card ASUS R9 280 DirectCU II TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R9 280 DirectCU II TOP
Amd R9 200
•
Tahiti
•
04.03.2014
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
200W
🏆 Top #9196
Performance
Synthetic Score
5,417
PassMark
5,528
Efficiency
mid
The ASUS R9 280 DirectCU II TOP graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 04.03.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 352 mm² die contains approximately 4.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 240.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 874 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 980 MHz under load. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 04.03.2014 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Tahiti PRO3 (215-0821330) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 874 MHz |
| Boost Clock | 980 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 284 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | C386 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 109.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.51 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 878.1 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 528 |
| PassMark (G2D Mark) | 669 |
| TPU Index Score | 6.61% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.