ASUS R7 360 OC V2
Graphics Card ASUS R7 360 OC V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R7 360 OC V2
Amd R7 300
•
Tobago
•
18.06.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
100W
🏆 Top #10549
Performance
Synthetic Score
3,187
PassMark
3,127
Efficiency
entry
The ASUS R7 360 OC V2 (GCN 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.06.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 160 mm² die contains approximately 2.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1070 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 100 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 300 |
| GPU Variant | Tobago PRO (215-0875010) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Tobago |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1070 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C582, C913, C936 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 51.36 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 102.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 127 |
| PassMark (G2D Mark) | 525 |
| TPU Index Score | 3.01% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.