ASUS R5 M230
Graphics Card ASUS R5 M230 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R5 M230
Amd R5 M200
•
Sun
•
31.05.2014
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
🏆 Top #13349
Performance
Synthetic Score
278
Efficiency
low
The ASUS R5 M230 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 31.05.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 56 mm². The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 780 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 850 MHz.
General Information
| Release Date | 31.05.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd R5 M200 |
| GPU Variant | Sun S3 LE (216-0841036) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Sun |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 690,000.0 million |
| Die Size | 56 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 780 MHz |
| Boost Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 544 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.