ASUS ProArt RTX 4070 Ti SUPER
Graphics Card ASUS ProArt RTX 4070 Ti SUPER — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ProArt RTX 4070 Ti SUPER
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
285W
🏆 Top #910
Performance
Synthetic Score
31,829
PassMark
31,797
Efficiency
enthusiast
The ASUS ProArt RTX 4070 Ti SUPER (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2024. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 45.9 billion transistorsistors transistors on a 379 mm² die. The model's computational arsenal includes 8448 universal processors. Also available are 66 specialized cores for ray rendering and 264 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 672.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 2340 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2610 MHz under load. The TDP level for this model is 285 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-275-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 264 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 264 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 66 |
| Compute Units (SM/CU) | 66 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8448 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 50 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 323 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 250.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 689 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 44.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 689 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 797 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 49.29% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.