ASUS Prime RX 9070 XT
Graphics Card ASUS Prime RX 9070 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS Prime RX 9070 XT
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
06.03.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
304W
🏆 Top #1823
Performance
Synthetic Score
26,082
PassMark
26,872
Efficiency
enthusiast
ASUS Prime RX 9070 XT is a powerful solution from AMD based on the RDNA 4.0 architecture, released on 06.03.2025. The graphics processor is manufactured using a N4P FinFET process. The 357 mm² die contains approximately 53.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4096 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 64 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 644.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1660 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2970 MHz. The nominal thermal design power is 304 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XTX (215-176600315) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1660 MHz |
| Game Clock | 2400 MHz |
| Boost Clock | 2970 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 312 x 50 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 304 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 380.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 760.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 97.32 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 48.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.52 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 319 |
| TPU Index Score | 54.91% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.