ASUS PRIME RTX 4070
Graphics Card ASUS PRIME RTX 4070 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS PRIME RTX 4070
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
12.04.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
200W
🏆 Top #2178
Performance
Synthetic Score
25,049
PassMark
26,915
Efficiency
enthusiast
The ASUS PRIME RTX 4070 graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 12.04.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 504.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1920 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2475 MHz. The nominal thermal design power is 200 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.04.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 269 x 50 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 343 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 455.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 455.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 915 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 168 |
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.