ASUS PHOENIX GTX 1660 Ti
Graphics Card ASUS PHOENIX GTX 1660 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS PHOENIX GTX 1660 Ti
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.02.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6333
Performance
Synthetic Score
12,407
PassMark
12,683
Efficiency
mid-high
The ASUS PHOENIX GTX 1660 Ti graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 22.02.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1500 MHz with dynamic acceleration capability up to 1770 MHz. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.02.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 174 x 39 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 21 PG161 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 84.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 169.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.87 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.44 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 169.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 782 |
| TPU Index Score | 13.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.