ASUS MX150 4 GB
Graphics Card ASUS MX150 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS MX150 4 GB
GeForce 1xx
•
GP108
•
17.05.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #11239
Performance
Synthetic Score
2,255
PassMark
2,255
Efficiency
entry
The ASUS MX150 4 GB graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 17.05.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 74 mm² die contains approximately 1.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 48.06 GB/s. The GPU's base clock speed is 1469 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1532 MHz. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 17.05.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 1xx |
| GPU Variant | GP108-650-A1 (N17S-G1-A1) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1469 MHz |
| Boost Clock | 1532 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Board Number | E2902 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24.51 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36.77 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.38 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 176.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 36.77 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 255 |
| PassMark (G2D Mark) | 211 |
| TPU Index Score | 2.93% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.