ASUS KO RTX 3070 V2 GAMING
Graphics Card ASUS KO RTX 3070 V2 GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS KO RTX 3070 V2 GAMING
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #2398
Performance
Synthetic Score
24,724
PassMark
22,139
Efficiency
high
ASUS KO RTX 3070 V2 GAMING is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.09.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1725 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 54 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 317.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.31 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 20.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 317.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 30.93% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.