ASUS HD 7770 DirectCU OC V2
Graphics Card ASUS HD 7770 DirectCU OC V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 7770 DirectCU OC V2
Amd HD 7700
•
Cape Verde
•
15.02.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
80W
🏆 Top #10836
Performance
Synthetic Score
2,570
Efficiency
entry
The ASUS HD 7770 DirectCU OC V2 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 15.02.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 1.5 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 72.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 80 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.02.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7700 |
| GPU Variant | Cape Verde XT (215-0825117) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C44157-00C, C468 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 42.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 369.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 85.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.