ASUS HD 5870 Eyefinity 6
Graphics Card ASUS HD 5870 Eyefinity 6 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 5870 Eyefinity 6
Radeon HD 5800
•
Cypress
•
11.03.2010
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
228W
🏆 Top #11028
Performance
Synthetic Score
2,499
Efficiency
entry
ASUS HD 5870 Eyefinity 6 is a powerful solution from ATI based on the TeraScale 2 architecture, released on 11.03.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.2 billion transistorsistors transistors on a 334 mm² die. The model's computational arsenal includes 1600 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 153.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 850 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 228 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 11.03.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5800 |
| GPU Variant | Cypress XT (215-0735033) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cypress |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,154,000.0 million |
| Die Size | 334 mm² |
| Transistor Density | 6,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1600 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 37 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 228 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C00437-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 68 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.72 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 544 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 3.79% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.