ASUS HD 5750 Formula
Graphics Card ASUS HD 5750 Formula — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 5750 Formula
Radeon HD 5700
•
Juniper
•
13.10.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
86W
🏆 Top #12108
Performance
Synthetic Score
1,173
PassMark
1,173
Efficiency
low
The ASUS HD 5750 Formula graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. ATI announced this model on 13.10.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 166 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 720 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 73.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 700 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 86 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.10.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5700 |
| GPU Variant | Juniper LE (215-0754009) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Juniper |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 720 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 36 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 9 |
Clock Speeds
| Base Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 73.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 72 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 86 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C01237-00B |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 173 |
| PassMark (G2D Mark) | 343 |
| TPU Index Score | 1.88% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.