ASUS HD 3650 TOP
Graphics Card ASUS HD 3650 TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 3650 TOP
Radeon HD 3600
•
RV635
•
20.01.2008
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #13768
Performance
Synthetic Score
150
Efficiency
low
The ASUS HD 3650 TOP graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 20.01.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 135 mm² die contains approximately 0.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 120 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 725 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 65 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.01.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 3600 |
| GPU Variant | RV635 PRO (215-0682008) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV635 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 378,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 2,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-B381, 109-B38231-10 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 192 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.63% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.