ASUS HD 3650 Silent 1 GB
Graphics Card ASUS HD 3650 Silent 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 3650 Silent 1 GB
Radeon HD 3600
•
RV635
•
20.01.2008
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #13766
Performance
Synthetic Score
150
Efficiency
low
The ASUS HD 3650 Silent 1 GB (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 20.01.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 135 mm² die. The core configuration includes 120 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 25.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 725 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 65 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.01.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 3600 |
| GPU Variant | RV635 PRO (215-0682008) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV635 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 378,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 2,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-B381, 109-B38231-10 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 174 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.63% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.