ASUS GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC
Graphics Card ASUS GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC
Nvidia GeForce 600
•
GK106
•
26.03.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
134W
🏆 Top #10400
Performance
Synthetic Score
3,516
PassMark
3,408
Efficiency
entry
ASUS GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 26.03.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 221 mm². The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 144.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1020 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1084 MHz. The TDP level for this model is 134 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 26.03.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-240-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1084 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 134 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2030 SKU 11, P2030 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.34 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 69.38 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 69.38 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 408 |
| PassMark (G2D Mark) | 474 |
| TPU Index Score | 4.42% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.