ASUS GTX 1080 Founders Edition
Graphics Card ASUS GTX 1080 Founders Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GTX 1080 Founders Edition
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4391
Performance
Synthetic Score
17,762
PassMark
15,612
Efficiency
high
The ASUS GTX 1080 Founders Edition graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 27.05.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5X modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1607 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1733 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1733 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 110.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 277.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 138.6 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 8.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 277.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.23% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.