ASUS GTX 1060 Mobile 3 GB
Graphics Card ASUS GTX 1060 Mobile 3 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GTX 1060 Mobile 3 GB
Nvidia GeForce 10 Mobile
•
GP106
•
15.08.2016
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
80W
🏆 Top #7906
Performance
Synthetic Score
8,160
PassMark
8,160
Efficiency
mid-high
The ASUS GTX 1060 Mobile 3 GB graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 15.08.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 1280 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1405 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1671 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 80 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 15.08.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 10 Mobile |
| GPU Variant | N17E-G1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1405 MHz |
| Boost Clock | 1671 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Board Number | E2914 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 80.21 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 133.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 66.84 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.28 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 133.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 160 |
| PassMark (G2D Mark) | 444 |
| TPU Index Score | 10.49% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.