ASUS GT 640
Graphics Card ASUS GT 640 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GT 640
Nvidia GeForce 600
•
GK208
•
29.05.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
49W
🏆 Top #12017
Performance
Synthetic Score
1,225
Efficiency
low
The ASUS GT 640 graphics adapter is based on the advanced Kepler 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 29.05.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 87 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 40.06 GB/s. In standard mode, the core operates at 1046 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 49 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK208-400-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler 2.0 |
| Codename | GK208 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 87 mm² |
| Transistor Density | 11,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1046 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1252 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 40.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 49 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P2131 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.368 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33.47 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 803.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.47 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.