ASUS GT 630M 2 GB
Graphics Card ASUS GT 630M 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GT 630M 2 GB
Nvidia GeForce 600M
•
GF108
•
22.03.2012
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #13314
Performance
Synthetic Score
303
PassMark
519
Efficiency
low
ASUS GT 630M 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 22.03.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 116 mm² die contains approximately 0.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 96 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 475 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 33 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13P-GL2-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
| Board Number | E1303 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.688 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10.75 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 258 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 21.5 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 519 |
| PassMark (G2D Mark) | 151 |
| TPU Index Score | 0.62% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.