ASUS GT 630 Silent 2 GB
Graphics Card ASUS GT 630 Silent 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GT 630 Silent 2 GB
Nvidia GeForce 600
•
GK208
•
29.05.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #12198
Performance
Synthetic Score
1,057
Efficiency
low
ASUS GT 630 Silent 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler 2.0 architecture, released on 29.05.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 87 mm². The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 902 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 25 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK208-301-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler 2.0 |
| Codename | GK208 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 87 mm² |
| Transistor Density | 11,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 902 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P2132 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.216 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 28.86 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 692.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 28.86 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.