ASUS GT 620 Low Profile V2
Graphics Card ASUS GT 620 Low Profile V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GT 620 Low Profile V2
Nvidia GeForce 600
•
GF108
•
15.05.2012
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
49W
🏆 Top #12714
Performance
Synthetic Score
614
PassMark
392
Efficiency
low
The ASUS GT 620 Low Profile V2 graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 15.05.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 116 mm² die. For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 700 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 49 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.05.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF108-100-KB-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 49 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1071 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 268.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 22.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 392 |
| PassMark (G2D Mark) | 158 |
| TPU Index Score | 0.89% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.