ASUS GeForce 210 Silent Low Profile
Graphics Card ASUS GeForce 210 Silent Low Profile — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS GeForce 210 Silent Low Profile
Nvidia GeForce 200
•
GT218S
•
12.10.2009
•
512 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #13898
Performance
Synthetic Score
127
PassMark
139
Efficiency
low
The ASUS GeForce 210 Silent Low Profile graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 12.10.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 57 mm² die. The core configuration includes 16 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 520 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 31 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 12.10.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | GT218-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT218S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 260,000.0 million |
| Die Size | 57 mm² |
| Transistor Density | 4,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P691 SKU 3, P873 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.356 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4.712 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 44.86 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 30 |
| TPU Index Score | 0.22% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.