ASUS Dual RX 9060 XT 8 GB
Graphics Card ASUS Dual RX 9060 XT 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS Dual RX 9060 XT 8 GB
Amd RX 9000
•
Navi 44
•
04.06.2025
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
150W
🏆 Top #3015
Performance
Synthetic Score
21,635
PassMark
19,773
Efficiency
high
The ASUS Dual RX 9060 XT 8 GB (RDNA 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 04.06.2025. The graphics processor is manufactured using a N4P FinFET process. The 199 mm² die contains approximately 29.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 322.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1700 MHz with dynamic acceleration capability up to 3130 MHz. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 04.06.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 44 XT (215-176400102) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 44 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 29,700,000.0 million |
| Die Size | 199 mm² |
| Transistor Density | 149,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1700 MHz |
| Game Clock | 2530 MHz |
| Boost Clock | 3130 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 322.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 202 x 49 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 200.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 400.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 51.28 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 25.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 801.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 773 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 133 |
| TPU Index Score | 31.26% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.