ASUS Dual RX 9060 XT 16 GB
Graphics Card ASUS Dual RX 9060 XT 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS Dual RX 9060 XT 16 GB
Amd RX 9000
•
Navi 44
•
04.06.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #3373
Performance
Synthetic Score
20,700
PassMark
20,059
Efficiency
high
The ASUS Dual RX 9060 XT 16 GB graphics card from AMD is built on the RDNA 4.0 architecture and was officially introduced on 04.06.2025. At the core of the card is a chip created with N4P FinFET lithography. The die houses 29.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 199 mm². For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 32 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 322.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1700 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 3230 MHz under load. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 04.06.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 44 XT (215-176400102) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 44 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 29,700,000.0 million |
| Die Size | 199 mm² |
| Transistor Density | 149,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1700 MHz |
| Game Clock | 2620 MHz |
| Boost Clock | 3230 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 322.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 202 x 49 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 206.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 413.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.92 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 26.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 826.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 059 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 177 |
| TPU Index Score | 34.18% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.