ASUS DUAL RX 6750 XT OC
Graphics Card ASUS DUAL RX 6750 XT OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL RX 6750 XT OC
Amd RX 6000
•
Navi 22
•
03.03.2022
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #3263
Performance
Synthetic Score
20,852
PassMark
20,709
Efficiency
high
The ASUS DUAL RX 6750 XT OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 03.03.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 335 mm². The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 40 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2324 MHz with dynamic acceleration capability up to 2618 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 22 KXT (215-127000144) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 22 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 17,200,000.0 million |
| Die Size | 335 mm² |
| Transistor Density | 51,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2324 MHz |
| Game Clock | 2512 MHz |
| Boost Clock | 2618 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1280 KB |
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 295 x 55 x 139 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | D527 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 167.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 418.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.81 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 837.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 709 |
| PassMark (G2D Mark) | 980 |
| TPU Index Score | 29.52% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.