ASUS DUAL RX 580 8 GB
Graphics Card ASUS DUAL RX 580 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL RX 580 8 GB
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #7723
Performance
Synthetic Score
8,791
PassMark
8,791
Efficiency
mid-high
The ASUS DUAL RX 580 8 GB (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.04.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1257 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1340 MHz. The TDP level for this model is 185 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XTX (215-0910038) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1340 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D009-04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 193 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.18 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 385.9 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 791 |
| PassMark (G2D Mark) | 769 |
| TPU Index Score | 11.01% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.