ASUS DUAL RTX 5060 EVO
Graphics Card ASUS DUAL RTX 5060 EVO — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL RTX 5060 EVO
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
19.05.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
145W
🏆 Top #3316
Performance
Synthetic Score
20,803
PassMark
20,803
Efficiency
high
The ASUS DUAL RTX 5060 EVO graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 19.05.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 21.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 181 mm². For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 30 RT Cores and 120 Tensor Cores. The GDDR7 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2280 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2497 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 145 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2497 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 225 x 42 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 145 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 119.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 299.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.18 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 299.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 803 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 166 |
| TPU Index Score | 30.06% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.