ASUS DUAL RTX 4060 Ti OC 16 GB
Graphics Card ASUS DUAL RTX 4060 Ti OC 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL RTX 4060 Ti OC 16 GB
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
165W
🏆 Top #2654
Performance
Synthetic Score
23,220
PassMark
22,683
Efficiency
high
The ASUS DUAL RTX 4060 Ti OC 16 GB graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 22.9 billion transistorsistors transistors on a 188 mm² die. For graphics processing, 4352 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 34 RT Cores and 136 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2310 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2595 MHz. The nominal thermal design power is 165 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-351-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2595 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 227 x 50 x 123 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 363 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 124.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 352.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.59 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.59 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 352.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 081 |
| TPU Index Score | 31.40% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.