ASUS DUAL GTX 1630 OC
Graphics Card ASUS DUAL GTX 1630 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL GTX 1630 OC
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
28.06.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
75W
🏆 Top #9947
Performance
Synthetic Score
4,150
PassMark
4,980
Efficiency
mid
The ASUS DUAL GTX 1630 OC graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 28.06.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1740 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1800 MHz under load. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.06.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1740 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 213 x 38 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.69 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.84 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 57.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 980 |
| PassMark (G2D Mark) | 660 |
| TPU Index Score | 5.55% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.