ASUS DUAL GTX 1050 Ti
Graphics Card ASUS DUAL GTX 1050 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL GTX 1050 Ti
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8693
Performance
Synthetic Score
6,357
PassMark
6,357
Efficiency
mid
ASUS DUAL GTX 1050 Ti is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 25.10.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.3 billion transistorsistors transistors on a 132 mm² die. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1291 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1392 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1291 MHz |
| Boost Clock | 1392 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 44.54 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66.82 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.41 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 66.82 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 357 |
| PassMark (G2D Mark) | 655 |
| TPU Index Score | 6.72% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.