ASUS DG1 OEM
Graphics Card ASUS DG1 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DG1 OEM
Intel Xe Graphics
•
DG1
•
2020
•
4 GB
•
LPDDR4X
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #11597
Performance
Synthetic Score
1,591
Efficiency
low
The ASUS DG1 OEM (Xe-LP (Gen 12)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 01.01.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 95 mm² die contains approximately ?istors transistors. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The LPDDR4X video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 68.26 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 900 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1650 MHz under load. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2020 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Xe Graphics |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | DG1 |
| Process Node | 10 nm (Intel) |
| Die Size | 95 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2133 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 68.26 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 173 x 22 x 110 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.22 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 528 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.