ASUS 9800 GT TOP
Graphics Card ASUS 9800 GT TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 9800 GT TOP
GeForce 9800
•
G92
•
21.07.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #13022
Performance
Synthetic Score
455
PassMark
446
Efficiency
low
The ASUS 9800 GT TOP (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 21.07.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.8 billion transistorsistors transistors on a 324 mm² die. The model's computational arsenal includes 112 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 57.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 600 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9800 |
| GPU Variant | G92-270-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 112 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P360 SKU 50,P392 SKU 51, P393 SKU 0, P393 SKU 4, P393 SKU 14 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 364 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 446 |
| PassMark (G2D Mark) | 52 |
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.