ASUS 9600 GT TOP
Graphics Card ASUS 9600 GT TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 9600 GT TOP
GeForce 9600
•
G94
•
21.02.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
95W
🏆 Top #12990
Performance
Synthetic Score
472
PassMark
472
Efficiency
low
ASUS 9600 GT TOP is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 21.02.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.5 billion transistorsistors transistors on a 240 mm² die. For graphics processing, 64 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 95 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 21.02.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9600 |
| GPU Variant | G94-300-A1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G94 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 505,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 64 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P545 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 23.04 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 230.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 472 |
| PassMark (G2D Mark) | 42 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.