ASUS 9600 GT Black Pearl
Graphics Card ASUS 9600 GT Black Pearl — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 9600 GT Black Pearl
GeForce 9600
•
G94
•
21.02.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
95W
🏆 Top #12985
Performance
Synthetic Score
472
PassMark
472
Efficiency
low
The ASUS 9600 GT Black Pearl graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 21.02.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 240 mm² die contains approximately 0.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 64 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 57.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 650 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 95 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 21.02.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9600 |
| GPU Variant | G94-300-A1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G94 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 505,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 64 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P545 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 22.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 224 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 472 |
| PassMark (G2D Mark) | 42 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.