ASUS 9600 GT
Graphics Card ASUS 9600 GT — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 9600 GT
GeForce 9600
•
G94
•
21.02.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
95W
🏆 Top #12984
Performance
Synthetic Score
472
PassMark
472
Efficiency
low
The ASUS 9600 GT (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 21.02.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.5 billion transistorsistors transistors on a 240 mm² die. For graphics processing, 64 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 95 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 21.02.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9600 |
| GPU Variant | G94-300-A1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G94 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 505,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 64 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P545 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 208 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 472 |
| PassMark (G2D Mark) | 42 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.