ASUS 8600 GT MAGIC
Graphics Card ASUS 8600 GT MAGIC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 8600 GT MAGIC
GeForce 8600
•
G84
•
17.04.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
47W
🏆 Top #13285
Performance
Synthetic Score
323
PassMark
141
Efficiency
low
The ASUS 8600 GT MAGIC graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 17.04.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 169 mm² die. The model's computational arsenal includes 32 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 22.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 540 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 47 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 17.04.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8600 |
| GPU Variant | G84-303-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 540 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 47 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P402, P403 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8.64 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 76.16 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 141 |
| PassMark (G2D Mark) | 39 |
| TPU Index Score | 0.36% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.