ASUS 8500 GT
Graphics Card ASUS 8500 GT — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS 8500 GT
GeForce 8500
•
G86
•
17.04.2007
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #13677
Performance
Synthetic Score
171
PassMark
171
Efficiency
low
The ASUS 8500 GT graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 17.04.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 127 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 16 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 12.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 459 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.04.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8500 |
| GPU Variant | G86-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G86 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 127 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 459 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P403 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 29.38 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 171 |
| PassMark (G2D Mark) | 29 |
| TPU Index Score | 0.28% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.