ASRock RX 7600 Phantom Gaming OC
Graphics Card ASRock RX 7600 Phantom Gaming OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 7600 Phantom Gaming OC
Amd RX 7000
•
Navi 33
•
24.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
165W
🏆 Top #4739
Performance
Synthetic Score
17,160
PassMark
16,543
Efficiency
high
The ASRock RX 7600 Phantom Gaming OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 24.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.3 billion transistorsistors transistors on a 204 mm² die. The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1876 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2754 MHz. The TDP level for this model is 165 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 24.05.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 33 XL (215-163000057) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 33 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,300,000.0 million |
| Die Size | 204 mm² |
| Transistor Density | 65,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1876 MHz |
| Game Clock | 2356 MHz |
| Boost Clock | 2754 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 48 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D74557-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 176.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 352.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 45.12 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.56 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 705 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 543 |
| PassMark (G2D Mark) | 987 |
| TPU Index Score | 23.91% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.