ASRock RX 6650 XT Phantom Gaming D OC
Graphics Card ASRock RX 6650 XT Phantom Gaming D OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6650 XT Phantom Gaming D OC
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
10.05.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
176W
🏆 Top #4271
Performance
Synthetic Score
18,261
PassMark
17,121
Efficiency
high
The ASRock RX 6650 XT Phantom Gaming D OC (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 10.05.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 237 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 280.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2192 MHz with dynamic acceleration capability up to 2694 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 176 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 KXT (215-130000136) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2192 MHz |
| Game Clock | 2523 MHz |
| Boost Clock | 2694 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2190 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 280.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 48 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 176 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.07 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 689.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 121 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 23.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.