ASRock RX 6600 XT Challenger ITX
Graphics Card ASRock RX 6600 XT Challenger ITX — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6600 XT Challenger ITX
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
30.07.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #4556
Performance
Synthetic Score
17,549
PassMark
16,452
Efficiency
high
ASRock RX 6600 XT Challenger ITX is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 30.07.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 237 mm² die contains approximately 11.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 32 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1968 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2589 MHz under load. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 30.07.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XT (215-130000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1968 MHz |
| Game Clock | 2359 MHz |
| Boost Clock | 2589 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 179 x 40 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 331.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.21 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.60 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 662.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 452 |
| PassMark (G2D Mark) | 914 |
| TPU Index Score | 20.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.