ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC
Graphics Card ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC
Amd RX 6000
•
Navi 24
•
19.01.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
107W
🏆 Top #6423
Performance
Synthetic Score
12,025
PassMark
9,629
Efficiency
mid-high
The ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 19.01.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 107 mm² die contains approximately 5.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1024 universal processors. Also available are 16 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 143.90 GB/s. The GPU's base clock speed is 2365 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2820 MHz. The TDP level for this model is 107 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 24 XT (215-135000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 24 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,400,000.0 million |
| Die Size | 107 mm² |
| Transistor Density | 50,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2365 MHz |
| Game Clock | 2650 MHz |
| Boost Clock | 2820 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2248 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 143.90 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 512 KB |
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 240 x 42 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 107 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D632 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 90.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 180.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.55 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.78 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 361 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 11.21% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.