ASRock RX 6500 XT Challenger ITX
Graphics Card ASRock RX 6500 XT Challenger ITX — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6500 XT Challenger ITX
Amd RX 6000
•
Navi 24
•
19.01.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
107W
🏆 Top #6438
Performance
Synthetic Score
12,003
PassMark
9,629
Efficiency
mid-high
The ASRock RX 6500 XT Challenger ITX graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 19.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.4 billion transistorsistors transistors on a 107 mm² die. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 16 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 143.90 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2310 MHz with dynamic acceleration capability up to 2815 MHz. The TDP level for this model is 107 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 24 XT (215-135000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 24 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,400,000.0 million |
| Die Size | 107 mm² |
| Transistor Density | 50,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Game Clock | 2610 MHz |
| Boost Clock | 2815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2248 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 143.90 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 512 KB |
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 179 x 40 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 107 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D632 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 90.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 180.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.53 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 360.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 11.19% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.