ASRock RX 6400 Low Profile
Graphics Card ASRock RX 6400 Low Profile — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6400 Low Profile
Amd RX 6000
•
Navi 24
•
19.01.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
53W
🏆 Top #8103
Performance
Synthetic Score
7,750
PassMark
7,750
Efficiency
mid
The ASRock RX 6400 Low Profile (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 19.01.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 107 mm² die contains approximately 5.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 12 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 128.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1923 MHz with dynamic acceleration capability up to 2321 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 53 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 19.01.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 24 XL (215-135000046) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 24 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,400,000.0 million |
| Die Size | 107 mm² |
| Transistor Density | 50,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1923 MHz |
| Game Clock | 2039 MHz |
| Boost Clock | 2321 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 384 KB |
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 150 x 18 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 53 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D634 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 74.27 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 111.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.13 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 222.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 750 |
| PassMark (G2D Mark) | 737 |
| TPU Index Score | 8.25% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.