ASRock Phantom Gaming X RX 590 OC
Graphics Card ASRock Phantom Gaming X RX 590 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock Phantom Gaming X RX 590 OC
Amd RX 500
•
Polaris 30
•
15.11.2018
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #7431
Performance
Synthetic Score
9,396
PassMark
9,306
Efficiency
mid-high
ASRock Phantom Gaming X RX 590 OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 15.11.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1469 MHz with dynamic acceleration capability up to 1560 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 15.11.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 30 XT (215-0922006) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 30 |
| Process Node | 12 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1469 MHz |
| Boost Clock | 1560 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C944-41 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 49.92 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 224.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.19 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.19 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 449.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 789 |
| TPU Index Score | 12.01% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.