ASRock Phantom Gaming X RX 570 OC
Graphics Card ASRock Phantom Gaming X RX 570 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock Phantom Gaming X RX 570 OC
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #8189
Performance
Synthetic Score
7,605
Efficiency
mid
The ASRock Phantom Gaming X RX 570 OC (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.04.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1168 MHz with dynamic acceleration capability up to 1280 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XL (215-0910052) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1280 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 40.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 163.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.24 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 327.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.83% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.