ASRock Phantom Gaming RX 550 640SP
Graphics Card ASRock Phantom Gaming RX 550 640SP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock Phantom Gaming RX 550 640SP
Amd RX 500
•
Baffin
•
13.10.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #10653
Performance
Synthetic Score
3,037
Efficiency
entry
The ASRock Phantom Gaming RX 550 640SP (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.10.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1019 MHz with dynamic acceleration capability up to 1183 MHz. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.10.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Baffin LE |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Baffin |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1019 MHz |
| Boost Clock | 1183 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 42 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D090 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18.93 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 47.32 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.51 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.51 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 94.64 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.27% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.