ASRock Phantom Gaming D RX 5500 XT OC
Graphics Card ASRock Phantom Gaming D RX 5500 XT OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock Phantom Gaming D RX 5500 XT OC
Amd RX 5000
•
Navi 14
•
12.12.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #7569
Performance
Synthetic Score
9,072
PassMark
9,072
Efficiency
mid-high
ASRock Phantom Gaming D RX 5500 XT OC is a powerful solution from AMD based on the RDNA 1.0 architecture, released on 12.12.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.4 billion transistorsistors transistors on a 158 mm² die. For graphics processing, 1408 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1685 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1845 MHz. The nominal thermal design power is 130 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.12.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 14 XTX (215-0932396) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 14 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,400,000.0 million |
| Die Size | 158 mm² |
| Transistor Density | 40,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1685 MHz |
| Game Clock | 1737 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 241 x 42 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D33257-00B_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 59.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 162.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.39 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 324.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 072 |
| PassMark (G2D Mark) | 777 |
| TPU Index Score | 11.42% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.